عکاسی مدلینگ

معرفی کامل عکاسی مدلینگ و تکنیک‌های آن

عکاسی مدلینگ یکی از پرطرفدارترین سبک‌های حرفه عکاسی است. حتماً تا به حال نمونه کارهای عکاسی مدلینگ را در مجلات، پوسترها و شبکه‌های اجتماعی دیده‌اید، که اغلب مدل‌ها سعی دارند محصولاتی را به نمایش ‌بگذارند. از این رو بسیاری از شرکت های مدلینگ و وب سایت ها برای برجسته کردن محصولات و مدل های خود به یک عکاس حرفه‌ای نیاز دارند.

اگر می‌خواهید ایده‌هایی فراتر از عکس‌های معمولی داشته باشید و به دنبال عکاسی مدلینگ حرفه‌ای هستید، متخصصین ما در این زمینه آماده همکاری با شما هستند. این مقاله به شما کمک می‌کند آشنایی بیشتری با عکاسی مدلینگ داشته باشید و تمامی نکات در ارتباط با آن گردآوری شده است.

عکاسی مدلینگ چیست؟

عکاسی مدلینگ یکی از زیر شاخه‌های عکاسی است که در صنعت مد و تبلیغات فعالیت دارد. در این حرفه به موضوعات مد و زیبایی پرداخته شده و تمرکز عکس بر روی محصولات و مدل مورد نظر است. عکسبرداری مدلینگ در واقع جذابیت های طراحی را به تصویر در می‌آورند. مهم‌ترین مواردی که در عکاسی مدلینگ تأثیر گذار است شامل دوربین عکاسی، لوکیشن، نورپردازی و مدل هستند.

عکاسی مدلینگ

عکاسی مدلینگ

اصول و انواع عکاسی مدلینگ

تقسیم بندی سبک‌های عکاسی مدلینگ به دلیل پراکندگی و گستردگی آن، کار راحتی نیست. می‌توان گفت هر عکاسی که در این زمینه فعالیت دارد، خود می‌تواند صاحب یک سبک باشد. علاوه بر آن عکاسی فشن یا عکاسی مدلینگ دائماً در حال تغییر و تحول است چرا که عمیقاً به فرهنگ مردم و اتفاقات جامعه وابسته است.

عکاسی مدلینگ کار طراحان حوزه مد را راحت‌تر کرده است، چرا که محصولات آنها به بهترین شکل به نمایش در‌ می‌آید. عکاس مد باید ویژگی های مهم محصولی که می‌خواهد معرفی می‌کند را بداند و با توجه به آن، شیوه عکاسی و زمینه آن را طراحی کند.

عکاسی و نورپردازی مدلینگ

تحقیقات نشان داده است که افزایش فروش از طریق فروشگاه های اینترنتی مد به شدت وابسته به تصویری است که کاربران می‌بینند. نورپردازی یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که هنگام عکاسی مدلینگ باید به آن توجه کرد. این که با توجه به نور طبیعی محیط چه میزان نوری در نظر گرفته شود و زاویه‌ی نورپردازی به چه صورت باشد از جمله مواردی است که در نورپردازی باید مورد توجه قرار گیرد.

نورپردازی عکاسی مدلینگ

نورپردازی عکاسی مدلینگ

انواع روش‌های نورپردازی مدلینگ:

نور طبیعی: ارزان‌ترین راه برای عکس‌های فشن استفاده از نور طبیعی است. برای این کار می‌توان بجای ایستادن در زیر نور خورشید، در داخل خانه بود و از یک پنجره بزرگ استفاده کرد. همچنین اگر پنجره کوچک بود می‌توان از نور افکن استفاده کرد.

Single light : استفاده از یک نور راهی خوب برای کنترل نور است. این روش نورپردازی به شما کمک می‌کند آزادی بیشتری در انتخاب پس زمینه داشته باشید. نگه‌داشتن پس زمینه تک رنگ بسیار مهم است اما شدت نور باعث می‌شود لباس مدل از پس زمینه جدا شود. اگر چراغ دارای تنظیمات است آن را روی متوسط قرار دهید و اگر دستگاه شما تنظیمات نداشته آن را بسیار روشن کنید و برای پخش نور از یک فیلتر استفاده کنید.

Double light : گاهی اوقات یک منبع نور کافی نیست و یا ممکن است شما بخواهید عکس پاپ باشد. بنابراین می‌توان نور دوم را اضافه کرد. برای این کار دوربین و نور اول را روی تک نور تنظیم کنید. نور دوم شما باید به مدل نزدیک تر و پایین تر باشد و البته با زاویه 45 درجه. این نور دوم برای تعیین خطوط لباس مدل است.

نکات عکاسی مدلینگ

نکات عکاسی مدلینگ

تکنیک‌ها و نکات مهم در عکاسی مدلینگ

ممکن است شما یک مدل خوب و یا دوربین گران قیمت داشته باشید اما هنوز هم نتوانید نتایج حرفه ای بگیرید. بنابراین داشتن تکنیک های عکاسی مدلینگ می‌تواند عکس‌های شما را از دیگر عکس متفاوت سازد.

ارتباط با مدل:

یک مدل حتی اگر باتجربه باشد نمی‌تواند ذهن شما را بخواند و نمی‌داند هدف شما در عکاسی چیست. بنابراین بهتر است قبل از شروع کار در مورد برنامه‌ای که دارید با مدل صحبت کنید و نظرات خود را بیان کنید.

یافتن زاویه و حالت مناسب:

قبل از شروع عکاسی به چهره‌ و ظاهر مدل دقت کنید تا بتوانید زاویه‌ی مناسب جهت عکسبرداری پیدا کنید.

انتخاب لوکیشن مناسب:

انتخاب لوکیشن متناسب با هدف و موضوع عکاسی از اهمیت زیادی برخوردار است.

انتخاب عدسی مناسب:

عدسی‌ دوربین یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در عکاسی مدلینگ باید به درستی انتخاب شود. عدسی‌های مخصوص عکاسی پرتره به دلیل این که تصاویر را کمی نرم می‌کنند، برای عکاسی فشن نیز مناسب هستند.

احساسات را وارد کنید:

برای این که بیننده با عکس شما درگیر شود، داشتن احساسات در تصاویر مؤثر است.

روی چشم‌ها تمرکز کنید:

مهم‌ترین عضو صورت که باید کاملاً واضح و شفاف در عکس‌ها باشد چشم‌ها هستند.

چند نکته برای به دست آوردن نتایج حرفه ای در مورد عکاسی مدلینگ در فضای باز

بسیاری از عکاسان دوست دارند برای عکاسی مدلینگ یا پرتره به فضای باز بروند چرا که هم لوکیشن های فراوانی در اختیار است و هم نیازی به سرمایه گذاری کلانی مانند فضای استودیو نیست. اگر چه ممکن است این کار ساده به نظر آید اما نکاتی وجود دارد که قبل از عکاسی مدلینگ در فضای باز باید از آن‌ها آگاه بود.

عکاسی مدلینگ در فضای باز

عکاسی مدلینگ در فضای باز

مکان عکسبرداری را خوب بشناسید. موقعیت مکانی یکی از اولین مواردی است که شما باید هنگام برنامه ریزی آن را نهایی کنید. برای این که زمان عکسبرداری زمان زیادی را صرف پیدا کردن فضای مناسب نکنید بهتر است مکانی را که فکر می‌کنید برای تصویربرداری ایده آل است را از قبل انتخاب کنید.

پس از انتخاب مکان مناسب، زمان مناسبی را جهت عکاسی انتخاب کنید. عکاسی مدلینگ در فضای باز نیاز به نورپردازی حرفه‌ای دارد که باید در زمان مناسبی انجام شود.

برای عکسبرداری زمینه مناسبی انتخاب کنید و سعی کنید نور محیط و فلش را تنظیم کرده و از بهترین زاویه دوربین خود استفاده کنید.

برای عکاسی در فضای باز، با فرمت RAW شات کنید. در فرمت RAW تمام جزئیات عکس وجود دارد و می‌توان بدون افت کیفیت، اصلاحات اولیه را روی آن انجام داد.

به عنوان یک عکاس شما باید مراحل عکاسی را طوری برنامه ریزی و صحنه سازی کنید که به بهترین نتیجه ممکن برسید. انتخاب مکان مناسب، زمان مناسب، انتخاب پس زمینه و نورپردازی جزء وظایف شماست و باید طوری برنامه ریزی شود تا نتیجه مطلوبی حاصل شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp