تبلیغات در تلویزیون

آشنایی با تبلیغات تلویزیونی

خیلی از شرکت ها و گروه های تجاری با استفاده از انواع روش های تبلیغاتی به ویژه استفاده از تبلیغات تلویزیونی سعی در بازاریابی و جلب توجه مخاطبین و مصرف کنندگان دارند، تبلیغات از طریق تلویزیون می تواند از روش های موفق بازاریابی باشد که به سرعت در ذهن مخاطبان تاثیر می گذارد.

امروزه خیلی از روش های تبلیغاتی جدید مانند تبیلغات از طریق تلگرام و اینستاگرام موجود است که می تواند به معرفی محصول و کالا بپردازد اما تبلیغات تلویزیونی هنوز هم بیشترین تاثیر و بیشترین مخاطب را دارد.

تبلیغات از طریق تلویزیون حتی اگر در حد 15 تا 30 ثانیه هم باشد می تواند تاثیر خود را بگذارد به خصوص اگر در بین و یا اول برنامه های پر مخاطب و یا مسابقات ورزشی پخش شود، انواع تبلیغات در این زمان می تواند بیشترین مخاطب را به خود جذب نکند و در پی آن تاثیرگذاری زیادی داشته باشد.

تبلیغات تلویزیونی چیست؟

تبلیغات تلویزیونی به تبلیغاتی گفته می شود که به معرفی کالا و محصول با استفاده از ترکیباتی مانند نور، صدا و تصویر می پردازد که می تواند با توجه به معیارهایی قیمت گذاری شود.

قیمت تبلیغات تلویزیونی ریالی به مدت آگهی، زمان پخش (در انتهای شب و یا در میان و ابتدای برنامه های پرمخاطب) و شبکه ای که در آن پخش می شود بستگی دارد، این عوامل به جز کارهایی که برای طراحی تبلیغ و تدوین و کارگردانی آن صورت گرفته است می تواند در روند قیمت گذاری یک آگهی که قرار است در تلویزیون پخش شود تاثیرگذار باشد.

برای داشتن تیزر مناسب باید به نکاتی توجه کرد و به رعایت آنها پرداخت، در ابتدا باید جامعه هدف را شناخت یعنی محصول و کالایی که تبلیغ می کنیم اگر مختص کودکان و یا نوجوانان می باشد با زبان خودشان و بر طبق سلایق آنها، تیزر را بسازیم.

یک تیزر تبلیغاتی یا تبلیغات تلویزیونی مناسب باید از ایده های طبیعی و متفکرانه ای بهره برده باشد، باید بتواند انتقال پیام را به خوبی و با سرعت مناسبی انجام دهد، دارای جذابیت و داستانی منحصر به فرد باشد که بیننده را به تماشا وادارد.

 انواع تبلیغات تلویزیونی

تبلیغات تلویزیونی را باید به گونه ای ساخت که بتواند تاثیر خوبی بر بیننده بگذارد به همین دلیل تبلیغات را می توان به انواع مختلفی تقسیم کرد که به آنها می پردازیم.

برخی از تبلیغات فقط با هدف معرفی محصول و طرز کار آن پخش می شود، این نوع تبلیغات بیشتر برای کالاهایی که موارد کاربردی دارند مانند لوازم خانگی استفاده می شوند و می تواند نقش موثری در جذب بیننده برای اقدام به خرید و به کار بردن آن کالا داشته باشد.

تبلیغات تلویزیونی می توانند برای معرفی محصولاتی که وابسته به کودکان می باشد از تبلیغات انیمیشن و یا شخصیت های کارتونی و همچنین تبلیغات دارای موزیک استفاده کنند.

برخی از تبلیغات برای معرفی محصول و یا کالا از افراد مشهور و ورزشکار جامعه که مورد اعتماد مردم هستند استفاده می کنند زیرا آنها شهادت می دهند که این محصول مناسب، بهترین و با کیفیت ترین در نوع خود می باشد.

برخی از تبلیغات تلویزیونی هم با استفاده از دوربین مخفی و یا توسط انجام دادن کارهای خنده دار سعی می کنند به معرفی محصول بپردازند تا در ذهن مخاطب بماند.

برخی از تبلیغاتی که در تلویزیون پخش می شود به زندگی افراد وارد می شود و به صورت داستان وار به معرفی محصول در گوشه ای از زندگی آنها می پردازد.

برخی از تبلیغات تلویزیونی هم با الهام تقلید از برنامه های تلویزیونی پرمخاطب به طوری خاص به معرفی و تبلیغ محصول خود می پردازند.

تبلیغات در تلویزیون

تبلیغات در تلویزیون

 

مزایای تبلیغات تلویزیونی

تبلیغات تلویزیونی به این علت که دارای رنگ، محرک و موزیک می باشد می تواند بسیار در ذهن افراد بماند و نام محصول را در ذهنشان بگنجاند.

تبلیغاتی که از طریق تلویزیون پخش می شود از این لحاظ که تعداد زیادی از افراد در یک زمان مشخص و معین می توانند با کالا و یا محصول آشنا شوند موثر می باشد و تحقیقات نشان داده است که افراد وقتی برای خرید به فروشگاهی می روند بیشتر به محصولاتی که تبلیغاتشان را در تلویزیون دیده اند توجه می کنند.

در ساخت تبلیغاتی که قرار است از طریق تلویزیون پخش شود می توان بهترین ایده های خلاقانه را استفاده کرد و به هر روشی افراد را تحت تاثیر قرار داد، عموم افراد جامعه مخاطب تلویزیون می باشند و حتی اگر برنامه ای را هم دنبال نکنند باز هم تبلیغات را نگاه می کنند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از تبلیغات تلویزیونی این است که محصول و کالایی که در تلویزیون تبلیغ می شود دارای اعتبار و آبرو می گردد و مردم رغبت بیشتری برای خرید آن دارند.

از دیگر مزایای تبلیغات تلویزیونی نتیجه گرفتن سریع می باشد و اینکه استفاده از تبلیغاتی مانند چاپ بنر، تراکت و یا ... فقط در نقاط و اماکن خاصی قابل پخش می باشد اما تبلیغاتی که از طریق تلویزیون پخش می شود را هر فردی که در دورترین نقطه کشور هم باشد می تواند ببیند.

تبلیغات تلویزیونی رایگان چیست؟

در سال های اخیر بخش بازرگانی صدا و سیما تصمیم بر پخش تبلیغات تلویزیونی رایگان و ریالی برای کارگاه ها و شرکت هایی گرفته است که به تولید کالا و خدمات ایرانی می پردازند و به این ترتیب به برنامه اقتصاد مقاومتی کمک می کند.

این تبلیغات به تعداد نیروی انسانی که در آن کارگاه هم مشغول کار هستند بستگی دارد و زمان پخش آنها هم گاهی آخر شب، ابتدای صبح و یا عصر می باشد.

این تبلیغات تلویزیونی بیشتر در تلویزیون پخش می شود و درصد کمتری در رادیو  پخش می گردد، کارگاه هایی که از این تبلیغات تشویقی و رایگان استفاده می کنند باید مدارکی از قبیل پروانه های لازم و تعداد کارمندان و بیمه شدگانشان را به صدا و سیما تحویل دهند.

نحوه عقد قرار داد برای تبلیغات تلویزیونی رایگان هم به این گونه است که کارگاهی که می تواند با توجه به شرایطش از این نوع تبلیغات استفاده کند هزینه ای را که برای این کار در نظر گرفته است معین می کند و صدا و سیما با توجه به شرایط به آن کارگاه تسهیلاتی به منظور پخش تبلیغات رایگان اختصاص می دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *