انیمیشن

معرفی انواع انیمیشن و روش های ساخت آن

انیمیشن

انیمیشن

هنر انیمیشن سازی پیچیده تر از آن است که در یک جمله بتوان آن را توصیف کرد اما در پاسخ به سوال انیمیشن چیست؟ میتوان به صورت کلی گفت یک نوع هنری است که بعد از طراحی یا عکاسی از تعدادی سوژه آن ها را با تکنیک های کامپیوتری یا کلاسیک به حرکت در می آورند و تبدیل به فیلم می کنند.

روش های بسیار متنوعی  برای ساخت انیمیشن وجود دارد، برای مثلا انیمیشن های قدیمی تک تک تصاویر به صورت دستی طراحی میشد که این روش را کلاسیک نام می نهند. روش های دیگری برای انیمیشن سازی وجود دارد از جمله استاپ موشن، یا استفاده از عروسک خمیری یا استفاده از سوژه هایی که سه بعدی یا دو بعدی هستند و تبدیل آن ها به فیلم. برای ساخت انیمیشن باید فریم هایی که به صورت دستی یا کامپیوتری و.. طراحی شده اند حداقل با سرعت 16 فریم بر ثانیه نمایش داده شوند تا بتوان تصویری متحرک ایجاد کرد. انیمیشن سازی به طور کلی هنری وقت گیر و سخت است اما ساخت آن به وسیله تکنیک ها و روش های کامپیوتری باعث سرعت بخشیدن و راحت تر شدن کار میشود.

انواع انیمیشن و ابزار مورد نیاز

انیمیشن ها از نظر نوع ساختار و ابزارها و تکنیک ساختشان میتوانند به چندین گروه مختلف تبدیل شوند که در اینجا مهمترین انواع انیمیشن را معرفی می کنیم

انیمیشن سنتی:

این گروه اولین و قدیمی ترین نوع انیمیشن است که تک تک فریم های آن با دست طراحی می شود. انیمیشن سنتی سخت ترین و وقت گیر ترین نوع انیمیشن است و با آنکه امروزه توسط کامپیوتر و قلم نوری تهیه می شوند، باز هم مشکل ترین نوع انیمیشن به حساب می آیند.

انیمیشن دو بعدی:

روند ساخت انیمیشن دو بعدی نیز تقریبا مانند انیمیشن سنتی است اما نوع اصلی انیمیشن دو بعدی مبتنی بر وکتور است و قابلیت ریگ بندی دارد. در انیمیشن دو بعدی نیازی نیست چندین بار طراحی انجام گیرد و فریم به فریم طراحی ها با دست یا قلم نوری ترسیم شود.ساخت انیمیشن دو بعدی اولین بار توسط فلش پلیر شروع شد و به شدت مورد استقبال قرار گرفت. در انیمیشن های دو بعدی تصاویر در دو بعد حرکت می کنند و بدون عمق به نظر می رسند و به چند دسته تقسیم میشوند که انیمیشن سنتی یکی از زیر مجموعه های انیمیشن دو بعدی است، از انواع دیگر آن میتوان موشن گرافیک و تخته سفید را نام برد. رایج ترین نرم افزار ها برای ساخت انیمیشن دو بعدی، فتوشاپ، فلش، افتر افکت و... هستند.

انیمیشن سه بعدی:

در انیمیشن سه بعدی علاوه بر طول و عرض، عمق تصاویر هم مشاهده میشود و تصاویر را تا حدودی شبیه دنیای واقعی میکند. برای این کار تمرکز زیادی روی سایه زدن تصاویر و زوایای آن ها انجام می گیرد. نرم افزارهای رایج برای ساخت انیمیشن سه بعدی عبارتند از maya, blender, sketchup, 3Dstudio max.

موشن گرافیک:

 این نوع انیمیشن ها نیز زیر مجموعه انیمیشن دو بعدی هستند اما از نظر کاربردی معمولا برای تیزرهای تبلیغاتی و برند سازی است، نه اینکه قصه ای را روایت کند.

 موشن گرافیک رشته ای پر طرفدار است و نرم افزارهای حرفه ای و مهمی برای ساخت آن وجود دارد.

 استاپ موشن:

 استاپ موشن روشی است که یک سوژه یا مدل ثابت مانند یک عروسک خمیری یا نقاشی و لوگو و.. از پیش تعیین می شود و با دوربین از ابعاد و زوایا و حرکات مختلف آن عکس یا فیلم برداری می شود تا با در کنار هم قرار دادن این تصاویر حرکت و انیمیشن به وجود بیاید. گاهی انسان را به عنوان مدلی برای استاپ موشن انتخاب می کنند که این نوع استاپ موشن پیکسیلیشن نام دارد. از استاپ موشن هم برای جلوه های ویژه سینما، هم تیزر های تبلیغاتی و هم انیمیشن های داستانی استفاده می شود.

آموزش ساخت انیمیشن حرفه ای و مبتدی

همانطور که می دانید ساخت انیمیشن دنیای بسیار بزرگی ست و روش های زیادی برای آن وجود دارد که کار آموزش ساخت انیمیشن حرفه ای را بسیار سخت، وقت گیر، وسیع و پیچیده میکند. اما میتوان به طور خلاصه اشاراتی کلی برای شروع ساخت انیمیشن به صورت ساده یا حرفه ای داشت.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ابزار ها و نرم افزار های مختلف انیمیشن سازی از آن فرم سنتی وبسیار سخت گذشته دور شده است و میتوان با روش ها نسبتا ساده تری به آن پرداخت. برای شروع ساختن انیمیشن ابتدا هدف خود را پیدا کنید.

آیا میخواهید به ساخت تیزر های کوتاه تبلیغاتی برای شرکت های مختلف بپردازید یا تمایل دارید درقسمت جلوه های ویژه  سینما کار کنید یا اینکه به طور کامل انیمیشن داستانی بسازید؟ پس از اینکه هدف خود را تعیین کردید به سراغ شناخت کامل انواع و کاربرد های آن ها بروید و درباره ابزاری که برای ساخت آن انیمیشن ها لازم اند تحقیق کنید تا بدانید که برای هدف خود چه نوع انیمیشنی نیاز دارید و چه ابزاری برای ساخت آن نیاز است و چقدر باید زمان بگذارید تا آموزش را تکمیل کنید.

قطعا کارهای ساده و مبتدی آسان تر انجام می شوند اما کسب مهارت و حرفه ای شدن آموزش درست و تمرین زیادی میخواهد. نکته ای که باید بدانید این است که ساخت انیمیشن های ساده هم میتواند به شما کمک کند که پروژهایی را به ثمر برسانید، و در این عرصه فعالیت کنید

برای مثال و به عنوان اولین قدم پیشنهادی برای شما میتوان گفت که یکی از رایج ترین نرم افزارهایی که تمامی انیمیشن سازان به وفور از آن استفاده میکنند، افتر افکت است. این نرم افزار کامل و کمی پیچیده است، برای ساخت موشن گرافیک، جلوه های ویژه، و کامپوزیت بسیار پرکاربرد است. اما حتما پیش از یادگیری آن فتوشاپ و فلش را خوب یاد بگیرید، یادگیری این سه ابزار برای شروع خوب و کافی ست. فتوشاپ را برای ویرایش عکس ها نیاز خواهید داشت و برای نقاشی میتوانید از آن استفاده کنید.

در کنار یادگیری این سه نرم افزار خواندن کتاب هایی برای بالا بردن علم و سواد شما دراین زمینه  بسیار کارساز و ضروری ست و افق دید بهتری به شما می دهد. برای مثال کتاب ریچارد ویلیامز با عنوان کیت بقای انیماتور، یا کتاب متحرک سازی اثر پرستون بلر را حتما مطالعه کنید.

پس از تسلط به موارد بالا میتوانید یادگیری نرم افزارهای حرفه ای تری مانند مایا را آغاز نمایید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Cresta Help Chat
Send via WhatsApp